Také jste se již asi setkali s tím, že ač máte v šuplíku několik párů ponožek (původně) stejné barvy, ne všechny jsou opravdu stejné. Tedy že černé ponožky jsou spíše tmavě šedé a ty bílé pak zase světle šedé... Jak se takovému vyblednutí a zaprání ubránit?
Blednutí barev je přirozený jev stárnutí přírodního vlákna nebo celého výrobku. Částečně mu lze předcházet vhodným ošetřováním - praním (výběrem správného pracího prášku, volbou teploty prací lázně např. 40 °C, praním s podobnými barvami, sušením v polostínu a ne na slunci pod UV zářením nebo při intenzivním sušení v sušičce). Tím, jak správně prát a tak si uchovat ponožky dlouho pěkné, jsme se zabývali v jednom z minulých článků.
Většina výrobců, včetně nás :-), má možnost používat velmi kvalitní barvy, které se vypírají pouze minimálně. Přesto volba typu barvy je jen jeden faktor, který ovlivňuje vzhled výrobku. Dalším je kvalita použité příze, což je u přírodních materiálů obzvláště důležité. Mimo tyto dvě skupiny je možné také zvyšovat stálost barvy zvláštními technologickými postupy, které zvyšují nejen odolnost bavy na vypírání, ale mohou přinést i zlepšení jiných vlastností příze (např. zvýšení měkkosti, pružnosti, lesku i pevnosti, případně úpravy, které potlačují vznik žmolků). Některé úpravy (například mercerace) výrazně zvyšují afinitu (přilnavost) barev k přírodním materiálům a výrazně tak snižují zátěž na životní prostředí při barvícím procesu. Všechny tyto přídavné postupy sice zvyšují náklady na materiál, a proto také zdražují výrobek, ale zákazník na první pohled pozná rozdíl vyladěného výrobku od výrobku, který byl vyroben jen ve snaze minimalizovat výrobní náklady.
Odolnost barev ale ovlivňují i další faktory, které souvisejí s nošením, jako je odolností barev v otěru, a to za sucha i mokra. Mnoha spotřebitelům na první pohled nedochází, že ponožka je jeden z nejnamáhanějších kousků oblečení. Nejen že chrání pokožku, ale je především v neustálém těsném kontaktu s botou. Je proto přirozené, že se otěr významně projevuje na opotřebení především přírodních přízí. Tento parametr, stejně jako mnoho jiných, lze laboratorně testovat. Výrobce má tak možnost vyvinout technologické postupy, které výrazně prodlužují životnost barevného provedení.
Výběr kvalitních barev i volba přízí může otírání barvy oddálit, ale není možné jej z fyzikálního hlediska dokonale potlačit. Běžnému spotřebiteli to není mnohdy zřejmé, ale otěr za mokra je jeden z nejobtížněji dosažitelných stálostních parametrů. V těsné botě se totiž až přespříliš hromadí vodní páry, uvolněné z pokožky, které způsobí navlhnutí přírodní příze, která je pak náchylná ke značnému opotřebení.
Co z toho tedy vyplývá? Jako každé spotřební zboží i ponožky mají určitou životnost. Stálé barvy se dají udržet kvalitní péčí, ale neméně důležité je vybrat si na trhu ponožky, na které výrobce používá nejenom kvalitní barvy, ale i materiály a případně technologické postupy, které prodlouží líbivý vzhled i několikanásobně. Za takové výrobky možná bude muset spotřebitel zaplatit o několik korun více, ale odměnou mu bude, že v šuplíku najde méně rozdílných barev různě starých výrobků.
Při výběru ponožek, u kterých si chcete uchovat dlouho pěkné barvy, platí i jednoduchá rovnice. Čím světlejší (méně sytou) barvu si na ponožkách vyberete (např. béžovou, šedou, modrou), bude odstín ponožek více trvanlivý. Naopak, čím tmavější (sytější) barvu zvolíte (např. černou), tím rychleji bude i sebekvalitnější výrobek ztrácet užíváním a praním na sytosti barvy. Velmi náchylné barvy k blednutí jsou barvy jako fialová nebo šarlatová.
Jaká je vaše oblíbená barva ponožek?