Logo blogu o ponožkách

Tématem praní se pravidelně zabývají ženské časopisy i webové magazíny pro hospodyňky. Ale kdo tvrdí, že praní je jen výsadou žen? Své ponožky si přeci sami perou i nezadaní nebo třeba rozvedení muži (dokud tedy nenajdou opět ženu, která by jim je prala. :-) Proto tento náš nový díl rádce „Jak na to?“ slouží všem bez rozdílu, kdo mají právě na starosti praní ponožek.  
  1. Vytřiďte ponožky podle barvy
Není nic horšího, než z pračky vytáhnout narůžovělé (původně bílé) ponožky nebo od bělícího prášku seprané černé ponožky k obleku nebo kostýmku.  
 
Prádlo proto před praním roztřiďte podle barev na černé (nebo odstíny tmavě šedé), bílé (nebo velmi světlé) a barevné. U barevného dejte pozor, aby žádný druh prádla nebarvil. Pokud barví, perte daný druh pouze samostatně a nejlépe v ruce. Vytříděné tři hromady prádla perte odděleně.
  1. Vyberte si správný prací prostředek
Jistě se vám už někdy stalo, že vaše barevné ponožky po praní záhadně nepravidelně zflekatěly nebo bílé ponožky se staly podivně zašedlé. Při praní je totiž velmi důležitý i typ pracího prostředku. 
 
Na bílé a světlé ponožky používejte prací prášky a gely určené pro světlé prádlo. Tyto prací prostředky obsahují zjasňovače a bělící prostředky, které vaše prádlo projasňují. Pokud byste v takovém prostředku vyprali tmavé ponožky, vytáhnete je z pračky vybledlé a flekaté.
 
Na tmavé a barevné ponožky používejte prací prostředky určené pro barevné prádlo. Složení těchto prášků totiž oživuje sytost barev.  
 
Vlněné ponožky perte v prášcích určených na vlnu. Díky svému složení prášky vlnu regenerují a jsou k ní šetrné. Neperte rozhodně na více než 40 °C. Tyto speciální prací prostředky totiž obsahují enzymy, které by byly při vyšších teplotách zničeny. Čistě vlněné ponožky perte v ruce nebo v pračkách, které mají program na vlnu. Při běžném pracím programu se skokově mění teplota z teplé lázně na studenou a na to je vlna choulostivá. Ponožky se pak spolehlivě srazí. Pokud jsou ale vlněné ponožky vyrobeny ze směsových přízí vlna/polyester nebo vlna/nylon, kde podíl vlny nepřesahuje více než 20 %, ke sražení nedojde. Naopak ponožky ze směsové příze vlna/akryl se při vyšší teplotě vytahují.
  1. Perte na 40 °C
Abyste své ponožky dobře vyprali, stačí zvolit vhodný program podle vaší pračky a nastavit vhodný program. Perte maximálně na teplotu 40 °C. Nemusíte se bát, že byste i ty propocené a zašpiněné ponožky nevyprali. Díky výkonným moderním pračkám, stále vylepšovaným pracím prostředkům se i v obyčejné vodě při nízké teplotě prádlo dokonale vypere.
  1. Přidejte aviváž
Aviváž dodá vašim ponožkám nejen příjemnou vůni, ale také měkkost. Přidávejte ji na závěr praní. Aviváž můžete bez problémů použít u všech našich funkčních i outdoorových ponožek, všechny funkční úpravy zůstanou díky našim technologiím a využití speciálních materiálů aktivní (např. antibakteriální vlastnosti, odvod vlhkosti, savost atd.). Každá pletenina se při praní stáhne a mírně tím zkrutne. Aviváž jí rychle pomáhá znovu získat pružnost.
  1. Sušte na šňůře

Ideální sušení je na šňůře, ve větrané místnosti. Ponožky schnou tímto způsobem velmi rychle. Navíc díky pozvolnému šetrnému sušení se nenamáhá materiál, který se naopak při sušením v sušičkách poškozuje (jednotlivá vlákna se lámou a příze se odírá). Pokud máte doma sušičku, je vám jistě znám onen „prach“, který při každém sušení vzniká.

Pokud budete ponožky sušit venku, nenechávejte ty tmavé a barevné na přímém slunci příliš dlouho (třeba více dní). Barvy by totiž na slunci mohly rychle vyblednout.

Jestli upřednostňujete sušení v sušičce, zvolte ekonomický (mírný) program pozvolného sušení nebo použijte kondenzační sušičku. Ideální je obrátit ponožky na rub, v sušičce se totiž příze rychle odírá a vlákna se lámou. U vlněných ponožek si dejte pozor, abyste navolili nízkou teplotu sušení. Jinak by se vám mohlo stát, že se takové ponožky drasticky vytahají nebo smrsknou. Pro každý případ vlněné ponožky sušte raději volně rozprostřené na síti.

Pokud se vám nelíbí, že se po každém praní ponožky srazí, vytahejte je ještě za mokra před sušením. Stejným způsobem to dělaly naše babičky s prostěradly a povlečením.

Pletenina je velmi volná vazba, která má při namočení velkou tendenci se stahovat. Je to její přirozená vlastnost. Vytažením ještě za mokra získají ponožky nejen původní rozměr, ale také vhodný tvar a po sušení je pak už nebudete muset nijak náročně rovnat.

Pokud byste se chtěli o praní dozvědět ještě něco více, podívejte na tento článek, který se zabývá i správným dávkováním pračky.