Velikonoce – jinak také svátky jara… Tyto svátky jsou tzv. pohyblivé a přímo souvisí s prvním jarním úplňkem. Velikonoce slavíme vždy po prvním jarním úplňku. Zima většinou již odešla, začíná oblíbené a očekávané jaro. Příroda se probouzí, rodí se mláďata, rozkvétají květiny, pučí stromy. Pro mnoho lidí, snad jen kromě alergiků, nejoblíbenější roční období. Ale i alergici si mohou jaro užít, vyzbrojí-li se bavlněným látkovým kapesníkem.
Velikonoční týden den po dnu
Celý svatý velikonoční týden začíná již v neděli po prvním jarním úplňku, říká se jí Květná neděle.
Následuje Modré pondělí a Žluté úterý. V tyto dny se lidé věnovali hlavně úklidu domácnosti, vymetali pavučiny, čistili příbytky před jarními svátky, prováděli velikonoční výzdobu.
Na Škaredou středu se tradovalo, že by se lidé neměli škaredit, mračit, aby jim to nezůstalo…
Zelený čtvrtek je prvním známějším dnem celého svatého týdne, předznamenává příchod samotných Velikonoc. Říká se, že na Zelený čtvrtek odlétají zvony do Říma. Zmlknou zvony, nahradí je velikonoční řehtačky nebo také rachtačky. V tento den jezte hodně zeleniny, hlavně zelené, a bylinek, prý zajistí pevné zdraví. Zelený čtvrtek je také spojen s poslední večeří Páně, před ukřižováním.
Velký pátek, den kdy byl Ježíš ukřižován, je tradičně spjat s pověstmi o kouzlech, zázracích. Např. zem se otevírala a ukazovala své poklady. V tento den by se nemělo jíst maso, drží se přísný půst. Nekonají se mše, ani pohřební obřady. Na Velký pátek se nesmí hýbat ani pracovat se zemí nebo třeba prát.
Bílá sobota - den ticha po umučení Ježíše. V tento den vrcholí velikonoční přípravy a úklid, lidé bílili svá obydlí, aby vše bylo dokonale čisté, připravovali pomlázky, barvili vajíčka, probíhaly přípravy na nedělní Boží hod.
Boží hod – neděle velikonoční, peče se mazanec, velikonoční beránek, Ježíš vstal z mrtvých.
Pondělí velikonoční - probíhá tzv. pomlázka, koleda, děti a chlapci obcházejí domy, šlehají ženy a dívky, aby je „omladili“ a pomlázkou z mladých jarních prutů dodali sílu a pevné zdraví. Děvčata na oplátku chlapcům věnují malovaná vajíčka, jarní symbol plodnosti, nového života.
Jedna novodobá tradice…
Ženám se zcela jistě nejvíc líbí tradice na Velikonoční pondělí obléknout něco nového, aby je „beránek nepokakal“. To by žádná žena nechtěla… Velikonoce jsou skvělá příležitost pro obnovu šatníku. A počítá se nejen oblečení nebo prádlo, ale i boty nebo různé módní doplňky. Třeba i kabelky nebo klasické bavlněné šátky. Před pokakáním beránkem budete v bezpečí, i když si obléknete pohodlné nové ponožky. Navštivte náš obchod s českými kvalitními ponožkami, dodržíte tradici a beránek na vás nemůže…