Logo blogu o ponožkách

Asi nesprávná otázka, měla znít :„Štepujete ponožky?“ Zašívání děravých ponožek, tzv. štepování se ještě v nedávné historii běžně provádělo. V domácnosti se nahromadily veškeré děravé ponožky, a že se pořád nějaké díry dělaly, tu vykoukl palec, jindy se prodřela pata. Na to ale bývaly babičky připravené, při chvilce volna zasedly k hromadě děravých ponožek a rozložily košíček se šitím. Starší ročníky jistě pamatují dřevěné košíky na šicí potřeby, měly přihrádky, které se rozkládaly do obou stran. Ve všech přihrádkách bývaly uložené nitě, jehly, bavlnky, vše co pečlivé babičky potřebovaly k opravám šatů, oblečení. Dříve se zašívalo a opravovalo všechno co se aspoň trochu zašít a opravit dalo.

Díra na ponožce - pořiďte si nové ponožky   Děravá ponožka

Ve zmíněném košíčku býval i dřevěný nástroj k opravám ponožek, tzv. „hříbek“. Byl opravdu ve tvaru houbičky, hříbek se navlékl do ponožky kloboučkem podložil díru a štepovací bavlnkou stejné nebo aspoň nejpodobnější barvy jakou měla ponožka, začala babička trpělivě a pečlivě prodřenou díru vyplňovat – štepovat. Práce zdlouhavá, titěrná a musela být provedena velice pečlivě, aby nevznikl na ponožce nevzhledný a v botách nepříjemný cucek, který by byl neestetický a navíc tlačil. Přesto, i přes veškerou snahu si musíme přiznat, babičky už to neslyší, že štepovaná ponožka už nikdy nebyla nic moc - ale, nebyly na ponožkách díry, což bylo hlavní a moc důležité. Ona se pak stejně hned vedle opravy vytvořila díra nová…A znovu se připravila babička se svým hříbkem a štepovačkou (štepovací bavlnkou, vysvětl. pro mladší ročníky). Dříve si zkrátka každý své ponožky oblíbil, nechtěl se jich vzdát, nedej bože je vyhodit! S ponožkami si každý přál jít dál světem, tak se udržovaly do poslední možné chvilky.

Dnes už tyhle složité opravy asi nikdo neprovádí, působilo by hodně divně na návštěvě zout boty a mít na nohách štepované ponožky…trošku faux pas.

Dnes už je tak široká a materiálově i barevně bohatá nabídka veškerých ponožek, že si každý za rozumnou cenu raději kvalitní ponožky koupí nové. Navíc ponožky tzv. funkční, už jsou vyrobeny tak, aby opravdu vydržely v pevných, tvrdých botách i různé výšlapy a náročné túry. Dnešní kvalitní materiály vydrží i u tenčích společenských ponožek. Je to skvělé, protože štepovací babičky už mezi dnešními babičkami nejsou, dnešní babičky byly v dobách štepovacích ještě malé holčičky a opravovat ponožky se už asi neučily….

Jen takové ohlédnutí za nedávnou minulostí údržby ponožek. …