Logo blogu o ponožkách

Ponožky jsou takový základní kousek oblečení, že by jednoho ani nenapadlo, že k vývoji té dnešní podoby ponožek vedla relativně dlouhá cesta. 

První náznak ponožek byl zaznamenán už v 8. století před naším letopočtem, kdy řecký básník Hesiod zmínil tzv. piloi. Ty byly vyrobené pravděpodobně ze zvířecích chlupů jako speciální vnitřní obložení bot. 

Římané balili své nohy, lýtka a kotníky do dlouhých pruhů kůže nebo tkaniny. Tento způsob je nám znám pod pojmem onuce, které se např. v ruské armádě stále používají!

Ve 2. století našeho letopočtu jsou pak zmíněné tzv. udones, které byly vystřižené a ušité z tkanin, plstí nebo kůže a byly přetaženy přes nohu. Tito předchůdci ponožek ale postrádali pružnost. 

V 5. století našeho letopočtu  duchovní nosili ponožky s názvem "ovinovačky". Nošení ponožek symbolizovalo čistotu.

První pletené ponožky (nicméně pletené jiným způsobem, než známe dnes) byly objeveny v egyptských hrobkách ve 3. až 6. století našeho letopočtu. Od roku 1000 se ponožky staly symbolem bohatství mezi šlechtou. 

Ručně pletené punčochy se vyvinuly do své moderní podoby v 17. století. Anglická královna Alžběta I. odmítla v roce 1589 vydat patent na první pletací stroj, který vynalezl reverend William Lee. Důvodem prý bylo, že punčochy z tohoto stroje byly hrubší než jemné hedvábí, dovezené ze Španělska. Vynálezce Lee svůj model pletací stroje dále vylepšil tak, že byl schopen plést jemnou pleteninu, nicméně královna vydání patentu znovu zamítla. Odůvodněním bylo, že by ruční pletaři a pletařky mohli přijít o práci. Lee odešel do Francie, kde s podporou krále Jindřicha IV. rozjel výrobu ve městě Rouen a prosperoval až do atentátu na Jindřicha IV. v roce 1610. Lee zemřel v bídě ve Francii kolem roku 1610. Jeho bratr se po jeho smrti vrátil do Anglie a pomalu začal budovat průmyslovou pletařskou výrobu, a to i proti odporu ručních pletařů. 

encyklopedie Britanicca
(Hulton Archive/Getty Images)


Zajímavé také je, proč se Lee do vývoje pletacího stroje pustil. Traduje se, že žena, kterou si namlouval, se zhlédla více v pletení než v něm. A nebýt jí, kde by možná současné punčochy a ponožky byly. :-)

Pletací stroj tohoto vynálezce byl tak dobře koncipován, že to byl po staletí jediný typ funkčního stroje. Jeho obecné principy jsou začleněny do všech moderních strojů a původní typ jehel se stále používá ve strojích na punčochy.

Vynález pletacího stroje v roce 1589 dokázal, že pletené ponožky byly upleteny 6krát rychleji než ručně. Nicméně, pletací stroje a ruční pletaři pracovali bok po boku až do roku 1800.

Další revoluce ve výrobě ponožek bylo zavedení nylonu v roce 1938. Do té doby byly ponožky obvykle vyrobeny z hedvábí, bavlny nebo vlny. Nylon odstartoval éru kombinování přízí, tedy použití dvou nebo více přízí pro výrobu ponožek. Tento trend zatím nebyl překonán. 


Zdroj: encyklopedie Britannica, Wikipedia